św. Marka, ewangelisty, święto

Marka, Jarosława

Przyjaźń jest jak dające cień drzewo, pod którym szukam wytchnienia.
Samuel Taylor Coleridge

1 P 5, 5b-14 • Ps 89 • Mk 16, 15-20 liturgia dnia

Strona główna Wspólnoty Oaza Młodzieżowa

Oaza Młodzieżowa

oaza1                 Oaza Młodzieżowa działa podobnie jak Domowy Kościół w ramach Ruchu Światło-Życie, mającego na celu zgodnie z Soborem Watykańskim II odnowę życia Kościoła. Ważny jest charakterystyczny symbol ruchu -  fos-zoe(gr. światło i życie połączone literą omega) Założycielem ruchu był ks. Franciszek Blachnicki.
                      Głównym celem spotkań młodzieżwoych jest przyobleczenie "nowego człowieka". Ta nowa postać to wartości, którymi musimy żyć . Dzisiejszy świat wystawia na próbę człowieka wierzącego, dając mu fałszywe alternatywy ziemskiej radości. Szczególnie młodzi ludzie są narażeni na pokusę, a co za tym idzie na  zgubę. Ten ruch przypomina o wartościach ponadczasowych, może pozornie mało atrakcyjnych, ale tych które są jedyną drogą do egzystencji godnej człowieka(stworzonego na obraz Boga), prawdziwej i pełnej radości. To na spotkaniach młodzi odnajdują głos Boga, odnajdują bliskość Stwórcy, odnajdują  "Światło i Życie".droga
                 W ciągu roku młodzież spotyka się w swoich grupach parafialnych pod przewodnictwem moderatora, którym najczęsciej jest kapłan. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Rozpoczyna je Eucharystia. Po Mszy Świętej ma miejsce Modlitwa do Ducha Świętego i zapalenie świecy  oazowej jako symbolu Chrystusa - prawdziwego Światła i Życia. Kolejnym istotnym elementem jest ćwiczenie śpiewu, który wzbogaca spotkania i młodzieżowe Eucharystie. Następnie "rozkładany jest namiot Słowa Bożego", a więc rozważane  są  słowa Pisma Świętego. Każdy ma okazję do podzielenia się tym co Bóg  do niego mówi.  Później jest czas na wspólną modlitwę, najcześciej różańcem.
                Bardzo ważnym elementem są wakacyjne wyjazdy formacyjne, popularnie nazywane "oazami". To szczególny czas odpoczynku, ale przede wszystkim spotkania z Bogiem. Wyjazdy gromadzą młodzież z całej diecezji i pozwalają na swtorzenie prawdziwej Wspólnoty.
Kolejnym elemntem są rejonowe dni wspólnoty, których centrum jest Msza Święta. Pozwalają one na utrzymanie Ducha Wspólnoty i braterstwa między większą grupą młodych niż tylko parafia. Odbywają się one w wyznaczonych terminach i parafiach przez Moderatora Rejonowego.

IMG 2799

W naszej parafii Oaza Młodzieżowa ma swoje spotakania w piątki. Obecnie liczy  ok. 15 osóbSpotakania rozpoczynają się Mszą Świętą o godzinie 18:00. Następnie młodzież przechodzi do salki nad zakrystią, gdzie rozpoczyna swoje spotaknie formacyjne. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy pragną usłyszeć i poczuć Boga.

imieniny: Jarosława, Marka