Strona główna Wspólnoty Domowy Kościół

Domowy Kościoł

domowy2

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu."

Historia Domowego Kościoła:

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. Założycielem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987), który mówiąc o sakramencie małżeństwa zwracał uwagę, ze znakiem widzialnym są tutaj relacje osobowe między dwojgiem, którzy zawierają przymierze małżeńskie. Jednak relacje między mężczyzną i kobietą nie są wolne od zła, które dotyka człowieka tak z zewnątrz, jak i z jego wnętrza. Ten nieporządek wynikający z grzechu wypaczył wzajemną komunię mężczyzny i kobiety, jaka była od początku darem Stwórcy. W sakramencie małżeństwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowiązuje się dokonać tego, co znaki sakramentalne wyrażają i co jest w nich celebrowane, mianowicie ukształtowania jedności z dwojga różnych. Znakiem DK są dwa greckie słowa: "FOS" (światło) i "ZOE" (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. Świętem patronalnym jest Niedziela Świętej Rodziny.

Elementy formacyjne Domowego Kościoła:ryba-dk-ok-m-snieg

• codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego
  • regularne spotkanie ze słowem Bożym
  • codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem
  • codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu
  • comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą)
  • uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw)
  • uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Zadania wspólne dla wszystkich par odpowiedzialnych:

• – inspiracja i koordynacja prac DK,
  • – odpowiedzialność za program formacyjny DK i formację powierzonych im małżeństw,
  • – odpowiedzialność za jedność DK i jego organizację,
  • – udział w spotkaniach DK i całego Ruchu Światło-Życie,
  • – służenie pomocą i doświadczeniem innym parom odpowiedzialnym,
  • – organizacja dni skupienia, dni wspólnoty i innych potrzebnych spotkań,
  • – przeprowadzanie indywidualnych rozmów z powierzonymi im małżeństwami,
  • – pośredniczenie w obustronnym przekazywaniu informacji,
  • – troska o materiały formacyjne,
  • – powierzanie innym małżeństwom różnych posług,
  • – troska o swoich następców.

Przebieg spotkania formacyjnego:sluchacPana

• dzielenia się życiem (dzielenie się wydarzeniami, radościami, troskami podczas symbolicznego posiłku);
  • modlitwa:

– dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze słowem Bożym,

– tajemnica różańca;

• formacja:

– dzielenie się w atmosferze modlitwy realizacją zobowiązań, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego,

– omówienie nowego tematu.

Spotkanie odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i nie trwa dłużej niż trzy godziny. Dzielenie się realizacją zobowiązań jest jego istotnym punktem i dlatego tę część zawsze prowadzi para animatorska. Od realizacji zobowiązań zależy duchowy rozwój zarówno małżeństw, jak i całego kręgu. Spotkanie może być przeplatane śpiewem o treści dobranej do rozważanego tematu lub okresu liturgicznego. Pod koniec spotkania omawiane są sprawy organizacyjne kręgu i ruchu.

DSCF2675

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg jest urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Konieczne jest uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu.  W DK rodzina jest podstawowym miejscem formacji, krąg jest podstawowym elementem w jego strukturze organizacyjnej jako środowisko formacyjne i ewangelizacyjne, służące rodzinom, jest on szczególnym „laboratorium” duchowości małżeńskiej. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego.

Wszystkie pary małżeńskie, chcące pogłębić swoją wiarę i wychowywać swoje pociechy w duchu chrześcijaństwa serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach.